Dania wigilijne

Jakie dania najczęściej znajdziemy w cateringu na kolację wigilijną?

 

Wigilia to dzień wyczekiwany przez miliony Polaków przez cały rok. To właśnie wtedy miejsce ma najważniejsza kolacja w roku, w której trakcie spożywamy dwanaście tradycyjnych potraw. Obowiązki związane z pracą czy domem często ograniczają nasz czas, przez co nie możemy skupić się na przygotowaniu posiłków wigilijnych. Wtedy pojawia się opcja zakupu cateringu, który pozwoli nam wyłożyć potrawy na stół wigilijny bez konieczności ich przygotowywania. Jakie posiłki najczęściej znajdziemy w ofercie świątecznej firm cateringowych?

 

Zupy

Wśród dwunastu tradycyjnych potraw wigilijnych znajdują się dwie zupy — barszcz czerwony z uszkami oraz grzybowa. Ta pierwsza znajduje się w ofercie każdego cateringu wigilijnego. Nic dziwnego, bez barszczu czerwonego z dodatkiem ręcznie lepionych uszek Polacy nie wyobrażają sobie świąt. Nie warto jednak pomijać równie popularnej zupy grzybowej, która z dodatkiem łazanek smakuje wybornie. Niektóre firmy cateringowe stawiają również na zupę rybną, najczęściej przygotowaną z karpia.

 

Ryby

Nieodzownym elementem stołu wigilijnego jest karp. Oferowany jest zarówno w wersji solo, jak i z dodatkiem różnych sosów. Alternatywą w menu dla karpia jest dorsz oraz kutia. W ofercie często można się spotkać również z rybą po grecku, która może być podawana zarówno na ciepło, jak i na zimno. W przypadku dań serwowanych na zimno popularnym rozwiązaniem jest śledź. Podawany jest on zarówno solo, w marynacie, ale również jako dodatek do sałatek. W ofercie cateringów najczęściej znajdziemy śledzia po kaszubsku lub pod pierzynką.

 

Pierogi i krokiety

Pierogi, pomimo swojej popularności, w ofercie cateringów wigilijnych nie zawsze się pojawiają. Wśród dań głównych jest widoczna przewaga potraw z ryb. Pierogi najczęściej możemy zakupić z farszem mięsnym lub z kapustą i grzybami. Czasami w ofercie znajdziemy również krokiety — solo lub jako dodatek do barszczu (zamiast uszek).

 

Sałatki i wyroby domowe

Zdecydowanie najpopularniejszą sałatką podawaną na wigilijnych stołach jest sałatka jarzynowa z dodatkiem majonezu. W ofertach cateringów popularne są również sałatki z dodatkiem ryb, takich jak łosoś czy tuńczyk. Możemy się spotkać z sałatkami podawanymi tradycyjnie, ale również układanymi warstwowo.

Wymienione powyżej potrawy to zdecydowany must have większości Polaków, bez nich, nie wyobrażamy sobie tradycyjnych świąt Bożego Narodzenia. A jakie są Wasze ulubione dania, które spożywamy tego wieczoru?